Stravování dětí | Blog u Wolfky.cz
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-NE 8,00-20,00 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 700 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Co je nového u Wolfky NOVINKY
09.03.2023
SLAVÍME - POJĎTE SLAVIT S NÁMI!
Je to neuvěřitelné. Wolfka už je tu s vámi 16 let a teď slaví NAROZENINY. Jsem neskutečně vděčná, že můžu dělat práci, která mě baví a že mám tak sk... číst celé
21.09.2021
Nový článek, který vám pomůže při výběru tepláků
Tepláků není nikdy dost. Jak se zorientovat v sortimentu tepláků jsem vám sepsala do tohoto článku, tak na něj mrkněte, ať víte, které vybrat třeba n... číst celé
25.06.2021
Stáhněte si seznam na tábor a zabaleno bude v cupu letu
Vyráží vaše děti na tábor? Tak by se vám mohl vhodit tento praktický tahák na balení. S ním bude balení hračka.  Pokud se chystáte dělat u nás objedn... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

recenze

 

Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma. 

https://bit.ly/canva-od-wolfky30

Canva zdarma

 

 

 

 

  Jsem členem

  1. Úvod
  2. BLOG U Wolfky
  3. Naše milované děti
  4. Jak stravování ovlivňuje školní výsledky dětí?

Jak stravování ovlivňuje školní výsledky dětí?

Jak jsem vám v minulém článku o pohybu dětí slíbila, nyní se zaměříme na stravování našich dětí. Při pravidelném stravování má tělo dostatečnou zásobu živin a energie, aby se mohlo vypořádat s každodenními situacemi – běžnými činnostmi, sportovními výkony nebo s duševní prací. Dostatek živin je také důležitým faktorem pro zvládání stresu při očekávaných, ale i nenadálých situacích (ve škole např. nečekaný test či zkoušení).

Při stresu sáhne dítě po čokoládě

Pokud se dítě nestravuje pravidelně nebo výživná hodnota jídla není příliš vysoká, nejen že to může negativně ovlivňovat jeho školní výsledky, ale později to může vést k obezitě. Při nedostatku energie nebo při stresu dítě často sáhne po tzv. rychlých cukrech (čokoláda, sušenky, limonáda), které ale téměř vždy způsobí nadměrné množství energie, což pak vede zbytečně k hyperaktivitě a dítě se tak nemůže soustředit. Většinou se to stane, když dítě nesnídá a tělo si rychle řekne o jídlo. Víte-li, že vaše ratolest ráno snídani nechce nebo ji nestíhá, zabalte jí s sebou dvojitou svačinu. Jednu sní po příchodu do školy, druhou o velké přestávce a režim stravování bude dodržen.

Nepodceňujte přípravu

Je velice důležité dbát na přípravu svačin. Pokud necháte na dítěti, aby si něco koupilo cestou do školy, často ho mohou zlákat brambůrky, čokoládové tyčinky, bonbóny a limonáda. Vhodné je se domluvit společně na tom, co mu chutná. Spousta rodičů se totiž domnívá, že připraví dětem výbornou svačinu, ale dítě ji vůbec nejí a bez výčitek svědomí ji ve škole vyhodí do koše. Často tam skončí tmavý rohlík se šunkou, bagetka s nivou nebo obložený chléb se salámem. Je to obvykle proto, že dětem nechutná daný druh šunky (zdá se jim tlustá), salám jim nevoní, „tento“ sýr nemají rádi, a s mnohem větší chutí sní obyčejný rohlík s máslem. Někdy se také stane, že dítě o velké přestávce z boxíku nevyndá svačinu, která má specifický pach (např. pečivo s rybí pomazánkou), a to i když běžně doma takovou pomazánku sní.

Co k pití?

Neslazený černý, ovocný či bylinkový čaj, případně doslazený medem, vodu s citrónem a mátou nebo s trochou šťávy, ředěný džus. Kofeinové nápoje typu Coca-Cola nebo dokonce káva či energy drinky by měly být pro děti mladšího i staršího školního věku naprostá tabu. Pokud je dítě dostatečně odpočinuté, rozumějme vyspalé, kofein je pro něj naprosto zbytečný.

Jaké svačiny dětem nabídnout?

Rozhodně ne pořád stejné. Základ by měly tvořit sacharidy s bílkovinou a zelenina nebo ovoce, jednou za čas může být sladký koláček. Určitě je lepší sáhnout po doma upečené buchtě, než po kupovaném sladkém pečivu. Zeleninu dopřejte dítěti v neomezeném množství.

Fantazii se meze nekladou – zde pár tipů pro vás

Sladké svačiny: sušené ovoce, müsli tyčinka, vafle, domácí buchta (bábovka, koláč, štrúdl), výjimečně croissant či kobliha, ovocná přesnídávka, domácí pudink (např. z chia semínek, tapiokový či klasický)

Ovoce: jablko, hruška, mandarinka, banán, nektarinka, hroznové víno, jahody, borůvky, švestky, blumy, meruňky, khaki, krájený ananas, loupaný grep, ovocný salát (s mandlemi)

Zelenina: okurka, mrkev, paprika, kedluben, mini rajče, ředkvičky, zeleninový salát (se slunečnicovými a dýňovými semínky)

Bílkoviny: jogurt, tvaroh, oříšky, máslo, sýr tvrdý, výjimečně tavený, čerstvý sýr typu lučina, korbáčik, šunka, salám, pomazánky (sýrová, tvarohová, lilková, celerová aj.), smaženka nebo vaječná placka

Pečivo: chléb pšeničný či žitný, rohlík bílý tukový, celozrnný, grahamový, toastový (na zapečení), dalamánek, bagetka, houska, kaiserka, knäckebrot, křehké či pufované chlebíčky, suchary

 

Příklady hotových svačin: ∗)

200 g zeleninového salátu, 2 plátky křehkého chleba

200 g ovocného salátu s mandlemi

100g hroznového vína, 50 g eidamu, knäckebrot

1 jablko, müsli tyčinka, jogurt

1 banán, bílý jogurt

chia pudink, hrst kešu oříšků, meruňky

hrst oříšků a sušeného ovoce

1 toast se šunkou a sýrem, paprika

1 toast se strouhanými jablky, skořicí a třtinovým cukrem, jahody

celozrnná houska s máslem a se šunkou, krájená okurka nebo rajčátka

chléb s máslem a džemem, hruška

houska s máslem a medem, švestky

chléb s máslem a eidamem, ředkvičky

žitný chléb s krájeným vařeným vejcem, rajče

celozrnný rohlík s tvarohovou pomazánkou, mrkev

domácí slaný závin, okurka

domácí buchta, jablko

 

Jak připravit domácí lučinu, tvarohovou pomazánku a další tipy na zdravé svačiny se dočtete i v našem článku na blogu.

Recept na špaldový švestkový koláč najdete ZDE, který je také na svačinu moc dobrý. 

Vaše Wolfka

 

∗) Příklady svačin jsou uvedeny pro ca 10leté dítě v běžném režimu

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Jakmile se u Wolfky něco šustne, dáme vám vědět.
NEZMEŠKEJTE NOVÉ ZBOŽÍ !
® 2007-2023 U Wolfky.cz - Všechna práva vyhrazena Ⓒ