Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa | blog u Wolfky.cz
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-NE 8,00-20,00 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 700 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Co je nového u Wolfky NOVINKY
09.03.2023
SLAVÍME - POJĎTE SLAVIT S NÁMI!
Je to neuvěřitelné. Wolfka už je tu s vámi 16 let a teď slaví NAROZENINY. Jsem neskutečně vděčná, že můžu dělat práci, která mě baví a že mám tak sk... číst celé
21.09.2021
Nový článek, který vám pomůže při výběru tepláků
Tepláků není nikdy dost. Jak se zorientovat v sortimentu tepláků jsem vám sepsala do tohoto článku, tak na něj mrkněte, ať víte, které vybrat třeba n... číst celé
25.06.2021
Stáhněte si seznam na tábor a zabaleno bude v cupu letu
Vyráží vaše děti na tábor? Tak by se vám mohl vhodit tento praktický tahák na balení. S ním bude balení hračka.  Pokud se chystáte dělat u nás objedn... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

recenze

 

Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma. 

https://bit.ly/canva-od-wolfky30

Canva zdarma

 

 

 

 

  Jsem členem

  1. Úvod
  2. BLOG U Wolfky
  3. Maminky a babičky
  4. Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa?

Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa?

Pro jednoho připomínka zmrtvýchvstání Ježíše Krista, pro druhého vítání jara. Jedno však mají společné - slaví se po celém světe. O oslavách tuzemských Velikonoc jste se mohli spoustu informací dovědět v minulém článku. Jak ale tento křesťanský svátek probíhá v jiných zemích?

velikonoceLetošní Velikonoční pondělí připadá na 5. dubna. Některé země se řídí podle pravoslavného kalendáře, a proto se v nich Velikonoce slaví se zpožděním. Jednou z těchto zemí je Rusko, kde v době našich Velikonoc mají teprve Květnou neděli. Datum se vypočítává podle tabulek, kterým se říká paschálie (z ruského názvu Pascha). V den Paschy se tu hodně jí, zakázány jsou ale teplé pokrmy. Na stolech nesmí chybět mazanec s beránkem. Pomlázku byste v Rusku nenašli, zato byste od přátel dostali malované vejce rudé barvy, která má připomínat Kristovu krev. Lidé chodí do kostela, kam přináší pokrmy k posvěcení. Posvěcená vejce a chléb poté jedí k obědu.

Co naši západní sousedé?

V tento den se v Německu pořádají velké trhy a děti hledají ukryté sladkosti, které jim rodiče schovávají do ručně vyráběných slaměných hnízd a punčoch. S malovanými kraslicemi se pojí sportovní aktivity jako přenášení, házení, rozbíjení a koulení. Ani v této zemi nechybí zvláštní tradice - majitel domu se pokouší přehodit ozdobené vejce přes střechu a další člen rodiny chytá na druhé straně. Tento zvyk by měl ochránit dům před případným bleskem.

A jak je tomu na jihu? 

Ve Španělsku častěji než o Velikonocích (Pascua) uslyšíte o svatém týdnu (Semana Santa). Zvyklosti na severu a jihu jsou trochu odlišné, ale v celé zemi se během tohoto týdne ulice zaplní průvody. "Nazaretští" z bratrstva nesou sošky Ježíše Krista a jsou zahaleni do špičatých kápí, které jim zakrývají celé tělo. Pro lepší výhled si můžete zakoupit lístek na tribuny, které jsou postaveny na náměstích.

 

Chorvaté pletou pomlázky z větví olivovníku. Malovanému vajíčku se tu říká "pisanica". Méně povedená pisanica se používá ve hře "tuckanje" - jde o přiťukávání vajíčka o vajíčko. Vyhrává ten, komu skořápka nepraskne.

I za oceánem mají své tradice

Mexické Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem v roce, přípravy na ně trvají i několik měsíců. V jejich předvečer lidé vycházejí do ulic s obrázky Jidáše, kterého upalují v průvodu za zradu. V posledních letech se místo Jidáše objevují i makety politiků nebo jiných neoblíbených osob.

Velmi specifická oslava Velikonoc se koná na Filipínách. Obzvlášť v městečku San Fernando tradičně pochodují zástupy mladých mužů, kteří se bičují do krve. Pak se nechávají přivázat na kříž, přinesený na vlastních zádech. Pár z nich se na něj dokonce nechává přibít. Tvrdí, že tak dokazují sílu své víry a činí pokání. I přes odsuzování této tradice katolickou církví se nezdá, že by měla vymizet.

Do jaké země byste nejraději vyrazili koledovat vy?

Zdraví vaše Wolfka

Velikonoce

 

článek pro vás zpracovala: Monika Vargová

foto: Veronika Vargová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Jakmile se u Wolfky něco šustne, dáme vám vědět.
NEZMEŠKEJTE NOVÉ ZBOŽÍ !
® 2007-2023 U Wolfky.cz - Všechna práva vyhrazena Ⓒ