Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa | blog u Wolfky.cz
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
8:00-19:00 hod.
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 500 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Co je nového u Wolfky NOVINKY
21.09.2021
Nový článek, který vám pomůže při výběru tepláků
Tepláků není nikdy dost. Jak se zorientovat v sortimentu tepláků jsem vám sepsala do tohoto článku, tak na něj mrkněte, ať víte, které vybrat třeba n... číst celé
25.06.2021
Stáhněte si seznam na tábor a zabaleno bude v cupu letu
Vyráží vaše děti na tábor? Tak by se vám mohl vhodit tento praktický tahák na balení. S ním bude balení hračka.  Pokud se chystáte dělat u nás objedn... číst celé
10.01.2021
Wolfčin seznam na hory
Chystáte se na hory, nebo vaše ratolesti na lyžák?  Stáhněte si chytrý seznam na balení všeho potřebného.  Užijte si lyžovačku na horách. :-)  Vaše... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

recenze

 

Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma. 

https://bit.ly/canva-od-wolfky30

Canva zdarma

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG U Wolfky
  3. Maminky a babičky
  4. Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa?

Velikonoce, Pascha nebo Semana Santa?

Pro jednoho připomínka zmrtvýchvstání Ježíše Krista, pro druhého vítání jara. Jedno však mají společné - slaví se po celém světe. O oslavách tuzemských Velikonoc jste se mohli spoustu informací dovědět v minulém článku. Jak ale tento křesťanský svátek probíhá v jiných zemích?

velikonoceLetošní Velikonoční pondělí připadá na 5. dubna. Některé země se řídí podle pravoslavného kalendáře, a proto se v nich Velikonoce slaví se zpožděním. Jednou z těchto zemí je Rusko, kde v době našich Velikonoc mají teprve Květnou neděli. Datum se vypočítává podle tabulek, kterým se říká paschálie (z ruského názvu Pascha). V den Paschy se tu hodně jí, zakázány jsou ale teplé pokrmy. Na stolech nesmí chybět mazanec s beránkem. Pomlázku byste v Rusku nenašli, zato byste od přátel dostali malované vejce rudé barvy, která má připomínat Kristovu krev. Lidé chodí do kostela, kam přináší pokrmy k posvěcení. Posvěcená vejce a chléb poté jedí k obědu.

Co naši západní sousedé?

V tento den se v Německu pořádají velké trhy a děti hledají ukryté sladkosti, které jim rodiče schovávají do ručně vyráběných slaměných hnízd a punčoch. S malovanými kraslicemi se pojí sportovní aktivity jako přenášení, házení, rozbíjení a koulení. Ani v této zemi nechybí zvláštní tradice - majitel domu se pokouší přehodit ozdobené vejce přes střechu a další člen rodiny chytá na druhé straně. Tento zvyk by měl ochránit dům před případným bleskem.

A jak je tomu na jihu? 

Ve Španělsku častěji než o Velikonocích (Pascua) uslyšíte o svatém týdnu (Semana Santa). Zvyklosti na severu a jihu jsou trochu odlišné, ale v celé zemi se během tohoto týdne ulice zaplní průvody. "Nazaretští" z bratrstva nesou sošky Ježíše Krista a jsou zahaleni do špičatých kápí, které jim zakrývají celé tělo. Pro lepší výhled si můžete zakoupit lístek na tribuny, které jsou postaveny na náměstích.

 

Chorvaté pletou pomlázky z větví olivovníku. Malovanému vajíčku se tu říká "pisanica". Méně povedená pisanica se používá ve hře "tuckanje" - jde o přiťukávání vajíčka o vajíčko. Vyhrává ten, komu skořápka nepraskne.

I za oceánem mají své tradice

Mexické Velikonoce jsou nejdůležitějším svátkem v roce, přípravy na ně trvají i několik měsíců. V jejich předvečer lidé vycházejí do ulic s obrázky Jidáše, kterého upalují v průvodu za zradu. V posledních letech se místo Jidáše objevují i makety politiků nebo jiných neoblíbených osob.

Velmi specifická oslava Velikonoc se koná na Filipínách. Obzvlášť v městečku San Fernando tradičně pochodují zástupy mladých mužů, kteří se bičují do krve. Pak se nechávají přivázat na kříž, přinesený na vlastních zádech. Pár z nich se na něj dokonce nechává přibít. Tvrdí, že tak dokazují sílu své víry a činí pokání. I přes odsuzování této tradice katolickou církví se nezdá, že by měla vymizet.

Do jaké země byste nejraději vyrazili koledovat vy?

Zdraví vaše Wolfka

Velikonoce

 

článek pro vás zpracovala: Monika Vargová

foto: Veronika Vargová

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Jakmile se u Wolfky něco šustne, dáme vám vědět.
NEZMEŠKEJTE NOVÉ ZBOŽÍ !
® 2007-2022 U Wolfky.cz - Všechna práva vyhrazena Ⓒ