Mikuláš, čert a anděl | U Wolfky.cz
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-NE 8,00-20,00 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 700 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Co je nového u Wolfky NOVINKY
09.03.2023
SLAVÍME - POJĎTE SLAVIT S NÁMI!
Je to neuvěřitelné. Wolfka už je tu s vámi 16 let a teď slaví NAROZENINY. Jsem neskutečně vděčná, že můžu dělat práci, která mě baví a že mám tak sk... číst celé
21.09.2021
Nový článek, který vám pomůže při výběru tepláků
Tepláků není nikdy dost. Jak se zorientovat v sortimentu tepláků jsem vám sepsala do tohoto článku, tak na něj mrkněte, ať víte, které vybrat třeba n... číst celé
25.06.2021
Stáhněte si seznam na tábor a zabaleno bude v cupu letu
Vyráží vaše děti na tábor? Tak by se vám mohl vhodit tento praktický tahák na balení. S ním bude balení hračka.  Pokud se chystáte dělat u nás objedn... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

recenze

 

Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma. 

https://bit.ly/canva-od-wolfky30

Canva zdarma

 

 

  1. Úvod
  2. BLOG U Wolfky
  3. Naše milované děti
  4. Mikuláš, čert a anděl

Mikuláš, čert a anděl

Víte, odkud se u nás vzala tradice Mikuláše, čerta a anděla? Že ne? Tak tohle čtení by vás mohlo zajímat. 

Jak to všechno začalo?

Mikuláš byl světec, který se narodil v Malé Asii (na území dnešního Řecka) asi ve 3. století našeho letotopočtu. Když jako mladík zdědil po otci jmění, rozdal ho chudým a vydal se na pouť do Palestiny, kde se stal biskupem. Proto bývá zobrazován s biskupskou mitrou (čepicí) a biskupskou berlou, často mívá v ruce také červenou knihu a tři jablka. Nosil tradiční bílé roucho zdobené zlatým lemováním nebo bílou košešinou a jeho usměvavou tvář zdobil plnovous. Říká se, že štědře pomáhal chudým a potřebným a bývá označován za patrona dětí, námořníků a rybářů.

Mikuláš zemřel 6. prosince a na tento den byl stanoven jeho svátek, aby si ho lidé připomínali.

U nás chodil Mikuláš již pravděpodobně od 12. či 13. století. V předvečer předchozího dne je tedy dodržována tradice, kdy se dospělí převlékají se za tuto křesťanskou postavu a nosí dětem dárky. Dříve se jednalo především o obnošené šatstvo a drobné pochutiny - oříšky, ovoce, postavy ze sladkého těsta či marcipánu. Neslavily se totiž Vánoce tak jako dnes a dostat dárky do punčoch, vysokých bot nebo jen tak za dveře bylo možné právě jen v tento den. Dříve děti také před Mikulášem nepřednášely básničky, ale modlily se a litovaly svých hříchů.  

Mikulášská tradice přetrvává ve střední Evropě dodnes, ale severské země přetvořily postavu Mikuláše (cizím jazykem Nicolaus) na Santa Nicolause čili Santa Clause, který nosí dárky až na Štědrý den.

Čert a anděl

čerti, mikuláš, andělKdy se k Mikuláši přidružili čert s andělem se můžeme jen domnívat. Jisté ale je, že čert měl a má hlavně v dětech vyvolat strach ze špatného svědomí. Představuje symbol zla či podsvětí. Nosí s sebou pytel, řetěz a uhlí či shnilé brambory, jimiž obdarovává zlobiváčky místo dobrot. Co si budeme povídat, věta: "Buď hodný, čerti už sedí za komínem a píšou si hříchy.." působí dlouho před příchodem čertů na nejedno zlobivé dítě přímo magicky. Otázkou je, jestli je ale třeba děti takhle strašit. Když pak takový malý lumpík spatří "opravdového" čerta, leckdy hrůzou oněmí a efekt k polepšení je stejně pouze krátkodobý.

Možná aby převažovalo dobro nad zlem, nebo aby se síly vyrovnaly (Mikuláš je přece spíše nestranný a působí jako soudce), připojila se k dvojici postava anděla, jež je symbolem dobra. Anděl ovšem podle historie nedoprovází čerta a Mikuláše příliš dlouho a v některých evropských zemích tuto postavu jako Mikulášův doprovod vůbec neznají.

Mikulášská tradice ve světě

Naopak u našich sousedů se vyskytují trochu jiné tradice, např. v Nizozemí doprovádí Mikuláše Černý Petr, v německy mluvících zemích jsou to krampusové. Jedná se o bytosti z podsvětí, které vypadají jako čerti, ale jejich masky jsou strašidelnější a mnohem propracovanější - často jsou použity rohy ze zvířat, vyřezávané obličeje, kožichy a kalhoty z opravdové srsti. Krampusové chodívají v tlupách i bez Mikuláše, mívají dokonce v období adventu svá představení, tzv. Krampus show. Jedna z nich se každoročně koná v jihočeské Kaplici, další můžete navštívit třeba u sousedů v Norimberku a jinde. Na taková show se sjíždějí lidé z daleka. 

Co přinesou čerti vašim dětem?

Jaké dárečky dostávají od Mikuláše, čerta a anděla vaše děti? Kupujete jim klasické sladké dobroty, nebo se naopak snažíte obdarovat je zdravými balíčky s ovocem a oříšky?

Už trénujete říkanky? Kterou máte nejradši?

Zdraví vás vaše Wolfka

PS: A pokud potřebujete nějakou drobnost do 100,- Kč do balíčku, tak koukněte SEM.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Jakmile se u Wolfky něco šustne, dáme vám vědět.
NEZMEŠKEJTE NOVÉ ZBOŽÍ !
® 2007-2023 U Wolfky.cz - Všechna práva vyhrazena Ⓒ