- Štítky blogu
Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma.
https://bit.ly/canva-od-wolfky30
- Úvod
- BLOG U Wolfky
- Domácí mazlíčci
- Canisterapie - znáte ji?
Canisterapie - znáte ji?
Minulý měsíc jsem měla možnost poznat jednu milou slečnu, která provádí ve školských a jeslových zařízeních canisterapii. Protože mě toto téma velmi zaujalo a věřím, že i vám by se mohlo líbit, tak jsem ji požádala, aby napsala článek pro náš blog o tom, co to vlastně canisterapie je.
V klidu se usaďte a přečtěte si, co mi o této "psí" terapii napsala.
Co je canisterapie?
Jedná se o metodu pozitivního působení na potřebné osoby, a to prostřednictvím speciálně vedeného a cvičeného psa.
Canisterapie se používá v různých zařízeních, kde je takový kontakt se psem žádoucí. Stává se běžnou v nemocnicích, domovech pro seniory, v hospicích, ve speciálních školách, mateřských školách, jeslích, ale i třeba v kojeneckých ústavech. Podle toho, za jakým účelem je využívána, ji můžeme rozdělit na zážitkovou, např. ve školských zařízeních nebo ústavech pro seniory jako rozptýlení všedního dne, nebo léčebnou.
Jako léčebná metoda se často využívá tam, kde jsou jiné metody neúčinné nebo nepoužitelné, například při obtížném navazování kontaktu s pacientem, při práci s autisty, s pacienty apatickými, mentálně postiženými nebo dlouhodobě nemocnými. Významně zlepšuje psychickou pohodu, koncentraci, rozvíjí komunikační dovednosti, motoriku a přispívá ke zlepšení citové i pohybové schopnosti klientů. V nemocnicích se pes používá např. k polohování a uvolňování spastických křečí.
Terapie se psy dokáže zázraky
Pes svou přítomností dokáže jednoznačně vyvolat dobrou náladu, umí lidi rozptýlit, vykouzlí jim na tváři úsměv, pobaví je, vytvoří jim ze všedního dne nevšední, ve škole se využívá při výuce, kterou ozvláštní, pomáhá odbourat strach ze zvířat a též děti učí, že zvíře je živá bytost.
Canisterapie probíhá ve spolupráci s canisterapeutickým týmem a zaměstnanci zařízení. Canisterapeutický tým tvoří psovod a pes, jenž úspěšně složil canisterapeutické zkoušky. Na základě těchto zkoušek získá tým osvědčení a oprávnění pracovat. Ne každý pes je ale pro takovou práci vhodný. Musí mít předpoklady k tomu, aby mohl v canisterapii působit. Důležitou vlastností je jeho povaha. Pes musí být klidný, vyrovnaný, musí zvládat základní poslušnost, musí ho těšit kontakt s lidmi, naopak nesmí být agresivní k lidem nebo jiným zvířatům a nesmí se nechat vyvést z míry nenadálými situacemi. Pes vždy pracuje pod dozorem canisterapeuta, který dohlíží na to, aby činnost byla příjemná jak pro pacienta, tak i pro psa. Tato práce je pro psa velice náročná a vyčerpávající, proto ji nemůže vykonávat hodiny nebo několik dní za sebou.
Zajímavostí je, že název canisterapie vznikl v České republice, ale pochází z latinského slova canis, což znamená „pes". Jinde ve světě tedy termín canisterapie nenajdete, i když to samé je v podstatě dog therapy nebo Hundetherapie.
Z dalších zvířecích terapií je méně známá hipoterapie, metoda založená na využívání působení koně na zdraví člověka, nebo felinoterapie, při níž jde o léčebný kontakt mezi člověkem a kočkou.
Věřím, že vám tento článek přinesl nové informace a brzy se můžete těšit na další.
Vaše Wolfka
Podívejte se i na další naše články zde:Blog u Wolfky