1. máj | Blog U Wolfky.cz
Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
PO-NE 8,00-20,00 hod
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 700 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Co je nového u Wolfky NOVINKY
09.03.2023
SLAVÍME - POJĎTE SLAVIT S NÁMI!
Je to neuvěřitelné. Wolfka už je tu s vámi 16 let a teď slaví NAROZENINY. Jsem neskutečně vděčná, že můžu dělat práci, která mě baví a že mám tak sk... číst celé
21.09.2021
Nový článek, který vám pomůže při výběru tepláků
Tepláků není nikdy dost. Jak se zorientovat v sortimentu tepláků jsem vám sepsala do tohoto článku, tak na něj mrkněte, ať víte, které vybrat třeba n... číst celé
25.06.2021
Stáhněte si seznam na tábor a zabaleno bude v cupu letu
Vyráží vaše děti na tábor? Tak by se vám mohl vhodit tento praktický tahák na balení. S ním bude balení hračka.  Pokud se chystáte dělat u nás objedn... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

recenze

 

Máš rád Canvu? Využij nabídku od Wolfky a plnou verzi získáš na 30 dní zdarma. 

https://bit.ly/canva-od-wolfky30

Canva zdarma

 

 

 

 

  Jsem členem

  1. Úvod
  2. BLOG U Wolfky
  3. Aktuálně u nás
  4. 1. máj – lásky čas

1. máj – lásky čas

Májové oslavy patří mezi české tradice mnoho let. Jistě jste slyšeli o stavění májky, majálesu, políbení pod stromem a o pálení čarodějnic, jež se sice děje posledního dubna, ale k těmto slavnostem patří.

pálení čardejnicPálení čarodějnic, Valpuržina noc nebo filipojakubská noc

V dřívějších dobách lidé věřili na čarodějnice a jiné mocné síly, proto na poslední dubnovou noc zapalovaly hlavně na kopcích ochranné ohně. Tento zvyk přinesli pravděpodobně Keltové na germánské území a od Němců se patrně dostal k nám. Pálení čarodějnic mělo dříve i náboženský charakter, později se ale začalo zakazovat v souvislosti s pověrami.  Dnes jde především o zábavné akce, kdy se sejde větší skupina lidí a společně zapálí oheň s figurínou čarodějnice.

Májka – kde se vzala?

Jedná se o tradici, která se drží především na vesnici. V předvečer 1. máje by se měli vypravit chlapci z vesnice do okolí a porazit co nejvyšší strom, nejčastěji břízu, která je symbolem jara. Tento strom by měli očistit od větví a kůry a ozdobit věncem s fábory. Májku následně postavit buď na návsi, nebo na jiném vhodném místě a celou noc by ji měli hlídat, aby jim ji nikdo z jiné vsi nepodřízl a neukradl věnec, což by se bralo jako ostuda.

Dříve ještě stavěli mládenci svým dívkám před jeiich domy malé májky, aby dali ostatním vědět, že je dívka zadaná. Tyto tradice se mírně lišily dle různých krajů. Někde zase chlapci malovali na dveře srdce, jinde vytvářeli srdce z květin a poté je zavěšovali na dveře nebo do oken.

májové políbení1. květen – Políbení pod rozkvetlým stromem

Traduje se, že na 1. května by měla být dívka či žena políbena pod rozkvetlým stromem, aby neuschla.  Jaký to má být strom, není zcela jasné, v různých krajích se to trošku liší. Někde to smí být pouze třešeň, někde višeň a jinde jakýkoliv rozkvetlý strom či keř. Květ totiž symbolizuje krásu a plodnost. 

 

Majáles 

Majáles jsou vlastně studentské oslavy jara a lásky, kdy se mezi studenty maturitních ročníků z různých škol volí královna a král. Tradicí je také majálesový průvod, což bývá ve větších městech velká událost.

Květen je čas pro romantiky a výletníky

Příroda se probouzí, květiny a stromy jsou v plném květu a člověk má po zimě náladu podniknout nové věci a poznat zajímavá místa. Je to období, kdy vyměníme v šatníku zimní oblečení za letní, protože nás počasí láká na výlety na kolech, procházky a pěší túry. Což ale letos podniknout něco netradičního, třeba rodinnou vyjížďku na koních?

Brzy také začnou školní výlety a školy v přírodě. Nezbytnou výbavou na školu v přírodě je kvalitní pláštěnka a holínky, které u nás najdete v krásných barvičkách a veselých motivech. Na jarní výlety můžete pořídit skvělé dětské softshellové kalhoty - jsou voděodolné, ale přesto prodyšné.

Ať už prožíváte 1. máj jakkoliv, tak vám přeji, ať tento krásný svátek jara strávíte se svými milovanými v klidu a pohodě.

Budu ráda, když mi napíšete, jaké tradice se dodržují u vás a jak slavíte 1. máj. 

A dámy, nezapomeňte se nechat pořádně zulíbat pod rozkvetlým stromem. :-) 

Hezký 1. máj vám všem přeje vaše Wolfka

Stavění máje Májka

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Jakmile se u Wolfky něco šustne, dáme vám vědět.
NEZMEŠKEJTE NOVÉ ZBOŽÍ !
® 2007-2023 U Wolfky.cz - Všechna práva vyhrazena Ⓒ